Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme Küçük boyutlu bir memeye silikon protez yerleştirilerek büyütülmesi işlemidir.

Gelişimsel nedenlerle, kilo vermek veya doğum sonrası değişikliklerle göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kişilere meme büyütme operasyonu yapılabilir.

Meme küçük ancak meme başında ve derisinde sarkma varsameme büyütme ameliyatı meme toparlama (dikleştirme, mastopeksi) işlemi ile birlikte yapılır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kişinin psikolojik durumunu son derece olumlu etkileyen bir ameliyattır.

Ameliyat Yaşı

Meme büyütme ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin diğer memeden belirgin olarak fazla geliştiği durumlarda asimetrinin düzeltimesi amacıyla daha erken yaşlarda gelişmemiş olan memeye meme protezi konarak diğer memeye eşitlenmesi mümkündür.

Ameliyat Öncesi

Meme büyütme ameliyatı öncesi meme muayenesi yapılmalı; gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve mamografi ile meme değerlendirilmelidir.

Meme Protezinin Büyüklüğü

Bir memeyi büyütmek için kullanılacak silikon meme protezinin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, omuz genişliği, boyu, kilosu, beden ölçüleri ve cilt yapısı dikkate alınır. Normal anatominin fazla dışına çıkılmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler.

Meme Protezinin Şekli

Meme protezleri yuvarlak ve anatomik şekil (damla model) olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır.

Yuvarlak protezlerin yatay ve dikey taban çapları birbirine eşittir. Damla protezlerde dikey çap, yatay çaptan biraz daha uzun olup, protezin yüksekliği alt kutupta üst kutuptan fazladır. Anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha çok benzemesinden ileri gelmektedir.

Ameliyat ne kadar sürer, iz kalır mı?

Ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Göğüs estetiği ameliyatının süresi kullanılan tekniğe göre 1-2 saattir.

Meme başı, meme altı kıvrımı veya koltuk altına yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilir. Hangi giriş yeri tercih edildiyse vücudun o kısmında kesi izi oluşur ve 1 sene içinde soluklaşır.

Meme Silikon Protezinin Yerleştirildiği Alan

Protez için meme altında hazırlanan cep hemen meme dokusunun altında (subglandüler), meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) fasyasının altında (subfasyal) veya kas altında (subpektoral) hazırlanabilir.

Protezin üst kısmı kas altında, alt kısmı ise meme altında kalacak şekilde uygulanan tekniğe ise “dual plan” denir. Böylelikle protez kenarları üst dekolte tarafında kas altında gizlenirken, alt tarafta protez göğüs dokusunun hemen altında olduğu için daha iyi şekil verilmiş olur.

Ameliyat sonrası bizi neler bekler?

Ameliyat sonunda dikiş yerlerinin üzeri uygun pansumanlarla kapatılarak sporcu sütyeni giydirilir. Ameliyat bitiminden 4 saat sonra yemek yenip, 5 saat sonra ayağa kalkılabilir. 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 2-3 gün sonra duş alınabilir ve normal günlük aktivitelere başlanabilir.Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer. Yine ilk 3 hafta sporcu sütyenini gece gündüz takması gerekmektedir. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Meme Büyütme Meme Protezinin Ömrü

Meme büyütmede kullanılan protezler üretici firmaların ifadesine bakılırsa ömürlük denmektedir. Ancak bazen 15-20 yıl sonra değiştirilmeleri gerekebilir. Teorik olarak protezin ömrü, insan ömründen uzundur. Ancak, yaşlanma, kilo alıp verme, hamilelik, kronik hastalıklar ile birlikte deri ve deri altı dokuların gevşemesi, sarkması nedeniyle memelerin görüntüsü bozulabilir. Yılda bir kere meme dokusu, protezin ve cebin durumu mümkünse aynı doktor tarafından yapılan bir meme ultrasonu ile kontrol edilmelidir.

Meme Büyütme Gebelik ve Süt Verme

Meme protezi olan kişilerin gebe kalmasına veya süt vermelerine engel bir durum yoktur, fakat ameliyat sonrası doku iyileşmesi devam ettiği için ilk 6 ay gebe kalınması önerilmez. Meme protezi olanlarda gebelik ve doğum sonrası seyir ve göğüslerde oluşabilecek şekil değişikliklerini önceden kestirmek imkansızdır. Protez ne oluşabilecek deformiteye katkıda bulunur ne de önleyici bir etkisi vardır.

Merhaba