Meme Küçüktme

Büyük memeler ne tip sorunlara yol açabilir?

Memeleri vücuduna oranla büyük ve sarkık olan kişilerde; sırt,boyun ve omuz ağrısı sıklıkla karşılaştığımız şikayetler olmakla birlikte, bu kişilerde zamanla omurganın öne doğru eğrilmesiyle duruş bozuklukları da meydana gelir. Ağırlığın etkisiyle sütyen askı bölgeleri çöker ve oluk halini alır. Memenin katlantı bölgesinde pişikler, mantar enfeksiyonları, cilt kalitesinde bozulma sıkça görülmektedir. Bütün bu fiziksel etkilerin yanı sıra büyük memeler kişinin psikolojik durumunu da olumsuz etkileyerek özgüven problemi ve mutsuzluk hissi yaratabilir.

Meme neden büyür?

Meme gelişimsel olarak , gebelik veya aşırı kilo alımına bağlı büyüyebilir.
Meme küçültme ameliyatı öncesi;
* Memelerdeki büyümenin hormonal bir soruna bağlı olup olmadığı
* Memelerdeki büyümenin devam edip etmediği
* Memede ele gelen ağrılı veya ağrısız bir kitle olup olmadığı
* Memede geçirilmiş bir enfeksiyon veya cerrahi müdahele olup olmadığı sorgulanmalıdır.
Altta yatan bir sebep olmaksızın büyüme meydana gelmiş ve son 6 ay içinde büyümesi durmuş göğüsler için ameliyat planlanabilir.

Meme küçültme ameliyatı kimlere yapılır?

Genel olarak 18 yaşını doldurmuş, büyük memeleri nedeniyle fiziksel ve psikolojik sıkıntılar yaşayan kişilere meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat yaşı kararında meme boyutlarının kişinin fiziksel veya psikolojik durmunu ne kadar etkilediği de çok önemlidir. Özellikle gigantomasti ( dev meme ) rahatsızlığı olanlarda meme büyüklüğü; çok erken yaşlardan itibaren ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu durumda kişinin ailesinin onayı ile ve ayrıntılı bir değerlendirme sonrası 18 yaşından önce bu ameliyat yapılabilir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi meme muayenesi yapılmalı; gerekli durumlarda meme ultrasonografisi veya mamografi ile meme değerlendirilmelidir.

Ameliyat öncesinde kişinin dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir;
– Sigara kullanımına ara verilmelidir.
– Alkol tüketilmemelidir
– Halihazırda kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır.
– Sauna, solaryum, buhar banyosu gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.
– Güneş ışınlarından korunmalıdır.
– E vitamini, aspirin, bitkisel çaylar ve kan sulandırıcı etkisi olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır. kullanılmamalıdır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Kullanılan tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir.

Ameliyat sonrası bizi neler bekler?

Ameliyat sonunda dikiş yerlerinin üzeri uygun pansumanlarla kapatılarak sporcu sütyeni giydirilir. Ameliyat bitiminden 4 saat sonra yemek yenip, 5 saat sonra ayağa kalkılabilir. 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 2-3 gün sonra duş alınabilir ve normal günlük aktivitelere başlanabilir.Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrılı mıdır?

Meme küçültme ameliyatı ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde bile rahatlıkla tolere edilir. Ameliyattan sonra verilen ağrı kesici ilaçlarla konforlu bir ameliyat sonrası dönemi geçirilir.Büyük memelerin verdiği ağırlıktan kurtulmuş olduğu için ameliyat olmuş kişi ayağa kalkar kalkmaz kendini daha hafif hisseder ve daha dik yürümeye başlar.

Ameliyat izleri nasıl olur?

Meme küçültme ameliyatı memenin dikleştirilip, aynı zamanda küçültülerek şekillendirildiği ameliyatdır. Ameliyat izleri meme başı renkli kısım çevresinde çepeçevre, renkli kısmın tam ortasından aşağıya doğru inen dik bir çizgi ve meme altı kıvrım bölgesinde yatay çizgi şeklindedir.

Ameliyat izleri zamanla kaybolur mu?

Ameliyat izleri kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 1 yıl içinde soluklaşmaya başlar. Beyaz tenli, sigara içmeyen, sağlıklı beslenen kişilerde yara izleri çok daha iyi iyileşir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme başında his kaybı olur mu? Bu ameliyat emzirmeye engel olur mu?
Tanımlanmış olan son cerrahi tekniklerle meme başında kalıcı his kaybı olmamaktadır. Ancak bazen çok büyük ve sarkık olan memelerde, ameliyat sonrası meme başında 1 yıla varan süre ile uyuşukluk olabilir.
Meme küçültme ameliyatı sonrası kişi emzirebilir. Genel tıbbi bilgi olarak bu ameliyat sonrası alınan süt kanallarının miktarıyla ilişkili olarak süt verme fonksiyonunda azalma meydana gelebilir.

Meme küçültme ameliyatı kansere karşı koruyucu bir ameliyatmıdır? Kanser oluşumuna neden olur mu?
Meme küçültme ameliyatı kanser oluşumuna neden olmaz.
Meme küçültme ameliyatı ile meme dokusunun bir bölümü çıkarıldığı için potansiyel meme kanseri gelişebilecek dokuların bir bölümü de uzaklaştırılmış olur. Ancak meme küçültme ameliyatı kansere karşı koruyucu amaçla yapılan bir ameliyat değildir.

Merhaba